Peru servíruje
Cestovateľské sny sa rodia rôzne. Niekedy stačí vzhliadnuť obrázok. Dodnes mi rezonuje v pamäti výklad jednej cestovnej kancelárie, ktorý ma zastavil na ceste po obedové menu na Pražskom Smíchove. Z koláže fotiek ma upútali farebné domčeky vystavané niekde v útese, neskôr podľa upresnenia Googlom, nachádzajúce sa na juhu Talianska. Sú to už roky a doteraz sa idem za takýmito hravými miestami zaslintať. A raz sa postavím aj na oný útes v talianskom Cinque Terre.
Ďalej to môžu byť napríklad ikonické zábery z filmu. Kamarátka obchádza mosty či železničné trate z jej obľúbených filmových snímkov. Taká Srílanska trať, kde sa natáčali zábery z trháku Jamesa Bonda, si nie nadarmo hovorí najkrajšia železnica sveta. A potom tu máme rôzne cestovateľské blogy, reportáže a dnes azda najpopulárnejší zdroj inšpirácie - influencer travelling.
Prečo mňa pritiahlo práve Peru, neviem. Nebol to ani obrázok, ani film, ani žiadna instagramová hviezdička. S najväčšou pravdepodobnosťou peruánsky nápad vzplanul ruka v ruke s narastajúcou vášňou k turistike. Prvotriednu uličnicu začala čoraz viac lákať príroda, v ktorej nachádzala radosť a pokoj. Preto som sa ani extra netriasla za veľkolepým Machu Picchu, ako za samotným výšlapom k divu sveta. Štvordňový Inka trail je považovaný za jeden z najkrajších trekov sveta a dnes to môžem s rukou na srdci odkývať.
La naturalesa
Moje obľúbené španielske slovíčko znie vznešene ako peruánska príroda sama. Jej pestrosť pramení z výrazne odlišných klimatických podmienok. Z geografického hľadiska krajinu tvoria tri regióny:
- costa (pobrežie)
- sierra Andina (hory)
- a selva (džungľa)
A práve traily, ktoré sa tiahnu popri hranici sierri a selvy, predostierajú najviac dychberúce panorámy. Videla som, ako tieto výhľady chytajú za srdce po celom svete zbehaných hikerov. Čo má potom hovoriť vysokohorské batoľa ako ja?
Keď sa vám 5 - 6 tisícové vrcholy rozprestierau na obzore popri tom, ako sa upotený brodíte džungľou, to je niečo neopísateľné.
Až sa Gringa dosýta nabaží vysokohorskej turistiky, dokáže vnímať i zvyšok peruánskeho "meníčka". Ponuka je bohatá. Keď zídete z hôr, tiahnucích sa stredom krajiny (Huarascán v pohorí Cordillera Blanca siahá do výšky 6768 mnm), smerom k oceánu, ohúria vás nádherne útesy. Búrlivé vlny obzlášť na severných plážach sa podpísali pod titul surfarského paradais.
Z druhej strany pohoria vás to vtiahne priamo do panenskej divočiny. Medzi najzvučnejšie miesta, reprezentujúce peruánsku džungľu, patrí:
- región Puerto Maldonado s národným parkom Manu,
- región Iquitos pri brazílskych hraniciach, otvárajúci bránu do dažďového pralesa,
- menej prefláknutý, ale za to rovnako divoký región pri Ekvádore, nesúci názov Amazon.
Náučné okienko: Pojem Amazonia označuje celý geografický región džungle naprieč Latinskou Amerikou. Amazon je názov regiónu na severe Peru, ktorý paradoxne ani neleží na rieke Amazonka. Tá obmýva jednu z najväčších metropol v pásme dažďového pralesa na druhej strane krajiny, polmiliónové mesto Iquitos. No proste Peruánci...
Mestské topky
Rozmanité Peru nenechá o hlade ani milovníkov miest. V 11 miliónovej Lime, typickej hlučnej a chaotickej metropole nájdete oázu historického centra, ktoré na vás dýchne španielskou kultúrou. Hlavné mesto, z jednej strany lemované útesmi s výhľadom na oceán a z druhej okrajovými getami, do ktorých sa neodvážia ani miestni, je také slušné predjedlo. Na chvíľku vás zasýti a navnadí na hlavné peruánske chody.
Z must-see listu nepreskočím ani bielu historickú Arequipu v južnej časti krajiny. Tá je mnohými opevovaná ako najkrajšie peruánske mesto. Nuž, uvidíme. Zo severných perličiek sa trbliece príomorské Trujillo a Piura a prírodou objatá Cachamarca.
Najväčším historickým klenotom a východiskovým bodom ku inským vzácnostiam a parádnym trekom je vysokohorské mesto Cusco, mekka batôžkárov a turistov z celého sveta. Áno áno, tu budem správne :).
Magický dezert
Región Cusco je považované za centrum bývalého inského impéria. Doteraz sa v ňom ozýva tlkot srdca, v džungli ukrytého sídla Kráľa Slnka a dnes jedného z divov sveta. Nie tak dávna história zo 16. storočia je vzácnym kúskom peruánskej skladačky. Všelijakí domýšľavci v nej vidia dokonca viac, než taká Gringa, obdivujúca "prosté" ruiny a indiánsky spôsob života.
Zo sŕkania vareného vína v miestnom lokále ma vyruší klopkanie po ramene. Majiteľ, ktorý zároveň ako správny barman pozná príbehy svojich štamgastov, mi nadväzujúc na ten môj predstavuje dve slečny zo štátov. Vraj zajtra podnikajú Inka Trail a chcú pokecať.
Vzrušene sa nadychujem na chválospev o prírode, službách delegáta, opustených ruinách, ktorými je Inka Trail pretkaný... Ich záujem sa ale uberá iným smerom. Zisťujú, či som našla stopy mimozemskej civilizácie. Lebo... a už sa k slovu nedostanem.
Inkovia zanechali veľkú stopu, sťažka preskočiteľnú v celučičkom regióne. Je vtlačená do budov, nástenných malieb, múrov a zvykov ich potomkov, doteraz stále žijúcich v niektorých komunitách v Sacred Valley - Posvätnom údolí Inkov. Akási tajomnosť, v ktorej je inská kultúra obalená, vás dokáže navnadiť na poriadne maškrtenie.
Nuž...
Peruánska ponuka je bohatá a nezostáva iné, než sa pekne dosýta napapať.